canlı altın
altın ons fiyatı ALTIN ONS
1272.41 $
gram altın fiyatı GRAM ALTIN
238.51 tl
dolar kuru DOLAR/TL
5.8295
euro kuru EURO/TL
6.5481
euro dolar paritesi EURO/DOLAR
1.1229
Fark: -0.21% (-2.68) Fark: -0.50 Fark: +0.04% Fark: -0.22% Fark: -0.25%
Yüksek:1276.56 | Düşük:1266.43 Yüksek:239.28 | Düşük:237.38 Yüksek:5.8534 | Düşük:5.8110 Yüksek:6.5764 | Düşük:6.5341 Yüksek:1.1263 | Düşük:1.1192

Dolar 2 TL Olur mu?

altınDolar seçimden sonra hızla düşüşe geçti. Peki dolar tl kuru 2 tl olur mu?
Seçim sonrası olumlu hava ile dolar 2,12'nin de altına geriledi. Seçim sonrası siyasi belirsizliğin kısmen azalması sonrası dolar kurunda aşağı yönlü eğilim devam ediyor.
Yerel seçim sonuçlarının tek parti iktidarının devam edeceği şeklinde algılanması sonucu iç piyasada devam eden olumlu havaya paralel dolarda düşüş sürüyor.

Bankalar arası piyasada dolar 2,1185'e kadar geriledi. Böylece, dolar 30 Aralık'tan bu yana ilk kez 2,12 TL'yi görmüş oldu. Dolara bir miktar tepki alımı gelse de, alımlar sınırlı kalıyor ve düşüş devam ediyor.
Uzmanlar, seçim öncesi ve sonrasında görülen yüklü girişlerin ardından kâr realizasyonu görülebileceğine dikkat çekiyor.
17 Aralık sonrası 2.39 TL’ye yükselen, ardından 2.20’lere demirleyen doların, seçim sonrası 2.14’lere düşmesi kurun 2 TL’ye inebileceği senaryolarını gündeme getirdi. Ünlü ekonomistlerin görüşleri bu konuda ayrışıyor.
Yerel seçim sürecinde 17 Aralık operasyonlarının da etkisiyle 2.39 TL’ye kadar çıkan dolar kuru, seçimden sonra 2.14 TL’ye geriledi. Milliyet'in haberine göre; dolar kurundaki gevşeme sonrasında, ‘dolar = 2 TL’ senaryosu konuşulmaya başlandı.
Dolar kurunun 2 TL’ye inme ihtimaline dönük senaryoları değerlendirmeleri için görüşlerine başvurduğumuz akademisyenlerin çoğuna göre, “Bu seviye artık zor” ve hatta, “Doların 2 TL’ye inmesi mümkün değil.”

Bkz: Canlı Döviz Kurları

Akademisyenlere göre, hızlı fon girişi yaşansa dahi, Merkez Bankası TL’nin hızlı değer kaybetmesini engelleyici politikaları devreye sokacak. İkinci genel kanı ise 2 TL ve altındaki seviyelerin teknik olarak mümkün olduğu ancak buna geçit verilmeyeceği yönünde.
Akademisyenler, “dolar = 2 TL” senaryosunun gerçekçi bir beklenti olup olmadığını ve kurun bu seviyeye inmesi halinde kalıcı olup olmayacağını, fon girişi, Merkez’in tutumu, dış ticaret, cari açık ve büyüme beklentileri açısından yorumladılar.

Ege Cansen - Ekonomist : ‘2 lira’ olmamalı yön yukarı doğru
“Doların fiyatında seçim sonrasında yaşanan gevşemeye kanmamak lazım. Normal koşullarda doların fiyatı yeniden 2 TL olmaz. Ama para piyasaları hiçbir zaman kesin konuşmaya müsait değildir. Yurtdışından bol para gelir 2 liraya kadar da geriler ama bana göre bu çok zayıf ihtimal. Kaldı ki fiyatın 2 TL olmaması da lazım. Eğer Türkiye’nin cari açığının kapatılması, tolere edilebilir seviyeye çekilmesi hedefi varsa böyle bir döviz fiyatı bu stratejiye ters düşer. Buna da Merkez Bankası’nın izin vereceğini tahmin etmiyorum. Ekonomiyi yönetenler de bunu istemeyecektir. Zaten doğal olarak olmaması lazım. Bir anormallik yaşamazsak 2 liraya gerilemesi çok uzak ihtimal. Niye gevşiyor? Yabancıların tahmin ediyorum borsaya girişleri ile ilgilidir. Döviz bozdurup borsaya giriyorlar, dövizdeki düşüş, borsadaki çıkışla uyumlu.

DOLAR DÜŞERSE KÖTÜ OLABİLİR
Fon yöneticileri iniş çıkışları sever. Oradan para kazanırlar, iniş ve çıkışlar işlerine gelir. Doları yüksekten sat, düşükten al, borsaya gir, çık, sonra tekrar gir. Bu işlerde bir miktar yapaylık da vardır. Bu piyasa yapıcıların ekmek parasıdır. Yoksa öyle emekli gibi, ‘dövizimi sıkı sıkı tutayım’ demezler. Muhakkak pozisyon değişikliği yaparlar. Bu bir teknik hareket, konjonktürel veya trend değildir. Konjonktürel olarak döviz fiyatlarının düşmemesi lazım. Bu normal değil. Hükümetin politikası da böyle. Yönün yukarı olması lazım. Bir müddet buralarda salınabilir ama orta vadede yön yukarı. Fon yöneticileri her olayı vesile ederler. Seçim sonuçları bu hareket için vesile oldu. Ak Parti’nin oyları düşseydi döviz hızla yükselecek sonra geri gelecekti, şimdi aşağı iniyor, sonra yükselecek.”

Prof. Dr. SEYFETTİN GÜRSEL - Ekonomist: 2 TL’ye inmesi mümkün değil
“Doların 2 TL’ye inmesi mümkün değil. Bir süre sonra yine 2.20 civarına çıkar. Bunun nedeni, portföy yatırımlarının Türkiye piyasasına hücum etmeyecek olmasıdır. Bunun için ne dış, ne iç koşullar elverişli... Sonbaharda büyük olasılıkla ABD hazine bonosu faizleri daha da artmış olacağından, TL’deki değer kaybını kontrol